DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Co se o náš píše
                                        Co se o náš píše...
 
 
 
 
                                                                      Sběrači kovů odvezli do sběrny starou lokomotivu      

Dvojici zlodějů, které v uplynulých dnech začal policejní komisař stíhat z trestného činu krádeže, hrozí maximálně tři roky vězení. Muži se nepochybně zapíší do historie zločinu kriminálky na Brněnsku. Ukradli totiž lokomotivu. Rozřezali ji na kousky a prodali ji ve sběrně druhotných surovin. Za několikatunový stroj získali devadesát tisíc korun.

Majitelem rozřezané lokomotivy je jedenačtyřicetiletý fanoušek mašinek z Brna. Loni v prosinci se chtěl pochlubit svým kamarádům s lokomotivou, kterou už před několika lety koupil jako zcela nepojízdnou, a kterou si postupně opravoval, aby s ní nakonec mohl opět vyjet. Když ale otevřel provizorní depo, jeho kovová chlouba na kolejích nestála.

„Brňan měl lokomotivu typu Ls 150 zaparkovanou v areálu jedné firmy v Hrušovanech u Brna. Stroj už měl zrekonstruovaný a čekal jenom na doklady,“ řekl mluvčí policie Brno-venkov Aleš Mergental. Hodnota ukradené lokomotivy je podle odhadu policie bezmála tři sta tisíc korun.

Zatímco majitel mašinky čekal na doklady, zálusk na ni dostali zlodějíčci. Opuštěné lokomotivy si všimnul čtyřiačtyřicetiletý muž, který se společně s o rok mladším komplicem rozhodl, že takovou spoustu kovu nějak zužitkuje. Na začátku loňského října plán výměny kovu za peníze dvojice zlodějů uskutečnila.

„Muži vytáhli párem koní lokomotivu z pod přístřešku na volnou plochu. Pracovníkům najaté firmy pak řekli, ať ji rozřežou na kousky. Rozporcovanou lokomotivu naložili a odvezli do brněnské sběrny, kde za kusy kovu dostali přes devadesát tisíc korun, o které se pak rozdělili,“ popsal husarský kousek zlodějů kovů kriminalista, který se případem zabýval.                                                             Rovnost 12.5.2008

 

 

 

 

                      Přišel o lokomotivu. Rozřezali mu ji do sběru

13. května 2008

 

BRNO Je jedním z mála sběratelů skutečných lokomotiv. Ve volných chvílích pulíruje motoráček, shání náhradní díly pro parní mašinku a plánuje opravy dalších kusů své sbírky. O jeden z nejcennějších exponátů ale přišel - a to přesto, že ho měl pod zámkem.

Jedenačtyřicetiletému Jiřímu Kotasovi zloději ukradli a prodali do sběru unikátní průmyslovou lokomotivu LS 150, jaká již v tuzemsku nemá obdoby. Podle policie si zdánlivě nevyužité lokomotivy odstavené v remíze na nádraží v Hrušovanech u Brna všiml nenechavec, který pozval kamaráda, s pomocí koní stroj vytáhli na volnou plochu a rozřezali ji do sběru.

Sběratel zažil šok; lokomotivu v Hrušovanech měl za jednu z dobře zabezpečených částí své sbírky. „Co chcete víc než ji mít pod střechou za zámkem,“ říká. Sehnat místo pro podobné exponáty je totiž velice složité. Některé lokomotivy a vagony má uložené v Brně, jiné v dalších částech Moravy. Zejména ty pod širým nebem bývají terčem útoků bezdomovců. Redaktoři LN byli svědky toho, když Kotas zadržel muže rozebírajícího jeden z vagonů.

Lokomotiva, o niž nadšenec přišel, je o to cennější, že byla provozuschopná, jen jí chybělo vydat povolení k jízdám. Když ji na začátku devadesátých let získal, připomínala sice hromadu šrotu, ale hodiny práce z ní udělaly výstavní kousek. „Pochází z roku 1966. Kdysi takových po tuzemských vlečkách jezdily desítky, ale tato je asi poslední, která zůstala v nezměněném stavu,“ popsal Kotas. Úřední odhad ale nepočítá s historickou cenou ani se stovkami hodin práce, které do oprav vložil sběratel a členové Klubu přátel kolejových vozidel. „Způsobená škoda činí 267 tisíc korun,“ potvrdil mluvčí policie Brno-venkov Aleš Mergental. Právě nyní policisté vypátrali čtyřiačtyřicetiletého muže a jeho o rok staršího společníka. „Ve sběrně za kusy lokomotivy dostali 92 tisíc korun,“ dodal Mergental.

Kotas přiznává, že náhradu za tuto lokomotivu již nesežene. „Podobná stávala ve stanici Cerekvice nad Loučnou, ale ta už má vyměněný motor. Naštěstí mám ještě jednu podobnou, ale také to už není neporušený historický kus,“ dodal.

Jedinou útěchou sběrateli, profesí (jak jinak) technikovi kolejových vozidel, je jiný exponát, s nímž nyní finišuje. Protože jeho sbírka je zaměřená na průmyslové dráhy a vlečky, nyní dává dohromady první parní lokomotivu. „Je to také průmyslový stroj, označovaný jako BS 200. Doufal jsem, že ji představíme na trati mezi Sázavou a Přibyslaví, kde jsme s kolegy z klubu organizovali jízdy pro turisty, trať ale její majitel zrušil. Nyní doufáme, že se nám povede najít jiné místo,“ dodal. Má ho už vytypované, ale po zkušenostech s poslední krádeží nechce předčasně nic říkat. Zloději prý nikdy nespí.

***

Sběratel zažil šok, lokomotivu v Hrušovanech měl za jednu z dobře zabezpečených částí své jedinečné sbírky

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

MILOŠ ŠENKÝŘ
 
 
 
 
 

                                                                                     
 Lidé budou muset v třídění "přidat" 

  Zdroj: Mladá fronta DNES - Brno, 14.7.2008 

  V Hrušovanech postaví sběrný dvůr, aby ušetřili za likvidaci komunálního odpadu. V Rosicích se lidé mohou přijít podívat na africké umělce ze Zimbabwe a taky tam poteče proudem pivo na tradičním Setkání malých pivovarů.
  Hrušovany u Brna - Téměř o polovinu odpadků méně by měli lidé v Hrušovanech u Brna vyhazovat od příštího roku do běžných popelnic. Do konce roku totiž bude na severní straně obce, poblíž výjezdu na Vojkovice, stát nový sběrný dvůr.
"Na začátku července jsme vybrali dodavatele, nyní musíme patnáct dní počkat, zda se proti výsledku někdo neohradí. Pak už nic nebrání tomu, aby práce začaly," poznamenal starosta Hrušovan Miroslav Rožnovský. Z celkových 17 milionů korun, které jsou na postavení a vybavení sběrného dvora zapotřebí, získala obec devadesát procent od Evropské unie, svým dílem přispěl i Jihomoravský kraj. "Považuji to za náš mistrovský kousek. Z vlastní kasy dáme na stavbu dvora jen 872 tisíc korun," pochlubil se starosta.
Právě závazek České republiky vůči Evropské unii vedl hrušovanskou radnici k tomu, aby stavbu začala plánovat. Do roku 2010 slíbila snížit ukládání odpadu na skládky.
"A pokud vím, tuto snahu by mělo podpořit výrazné zvýšení poplatku za tunu uloženého odpadu. Pokud se nám do té doby podaří naše obyvatele naučit odpad třídit, měli bychom díky vlastnímu sběrnému dvoru výrazně ušetřit," vysvětlil Rožnovský, proč třítisícové Hrušovany staví vlastní sběrný dvůr.
Podle jeho odhadu lze vytřídit nejméně čtyřicet procent stávajícího obsahu popelnic. Ve sběrném dvoře budou i stroje na výrobu mulčovací směsi z dřevěného odpadu, lidé budou mít možnost přinášet i kovový odpad.
"Do sběrného dvora poputuje také obsah kontejnerů, které nejméně čtyřikrát ročně umisťujeme na šesti místech v obci. Lidé do nich mohou vyhazovat všechno, co chtějí. Tím, že kontejnery převezeme do vlastního dvora, ušetříme za dopravu i za ukládání tohoto odpadu na skládku," doplnil starosta.
Radnice zatím nemá jasno, kdo bude mít na starosti samotný provoz sběrného dvora. Buďto jej může pronajmout některé ze zavedených firem, nebo jej může provozovat sama obec. "Mně se víc zamlouvá druhá možnost. Lépe si tak ohlídáme, že se pro třídění odpadu dělá maximum," dodal Rožnovský.    
 
 
 
  V poli u Hrušovan ležely lidské kosti Hrušovany u Brna – Policisty upozornil na lidské ostatky muž, který je našel vyčuhovat z brázdy.
 
Autor:
Pavel Mokrý                   Brněnský deník.cz

 29.5.2008 9:03
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: DENÍK/Ota Bartovský

Hrůzný nález oznámil policistům šestadvacetiletý muž z Hrušovan u Brna. Ve středu v podvečer nemohl uvěřit svým očím, když uviděl za garáží vyčuhovat ze země kosti.

„V hlíně ležela čelist se zuby a další kosti. Muž proto neváhal a zavolal policii. Židlochovičtí policisté na místě našli ještě další úlomky lidských kostí, ale také celé obratle, lopatku nebo žebra,“ řekl Deníku.cz mluvčí policie Brno-venkov Aleš Mergental

Zahnědlé kosti, které policisté v poli sesbírali, putovaly na expertizu, která určí jejich stáří a další okolnosti. Podle nich se bude odvíjet následné policejní vyšetřování.

 

   

Ložnicí spící ženy se pohybovala neznámá postava

Hrušovany u Brna – Židlochovičtí policisté chytili ženu, která se vloupala do domu a ještě předtím vykradla dvě auta.

 
Autor:
Pavel Mokrý             Brněnský deník.cz

14.7.2008 9:45 aktualizováno 14.7.2008 14:40

 
 

Hluboký spánek šestašedesátileté ženy z Hrušovan u Brna vyrušil v pátek nad ránem šramot a lomození cizího člověka. Když otevřela oči, uviděla ve své ložnici postavu. Jakmile se však v posteli pohnula, nevítaný noční host utekl z domu.

„Žena šla vzbudit vedle spícího manžela a společně zjistili, že jim ta zahlédnutá postava ukradla naštěstí jen pár drobností za patnáct set korun. Žena neváhala a zavolala policii. Hlídka vyrazila na místo a začala prohledávat okolí. Za chvíli se jim podařilo dostihnout popisovanou postavu. Byla jí dvacetiletá ženu, kterou převezli na oddělení,“ řekl mluvčí policie Brno-venkov Aleš Mergental.

Policisté při vyšetřování vloupání do domu zjistili, že žena nevykradla pouze dům, do kterého se dostala  celkem snadno, protože se vchodové dveře špatně dovíraly. O hodinu předtím se ta stejná pachatelka vloupala do dvou osobních aut, stojících v hrušovanské ulici. Z nich ukradla autorádio a bundu. Většinu věcí se policistům podařilo najít.

„Mladou ženu obvinil policejní komisař ze spáchání trestných činů krádež a porušování domovní svobody, za což jí ze zákona hrozí až dva roky vězení. Pachatelka má navíc pestrou trestní minulost,“ doplnil Mergental

   

         

Vzácné vykopávky u Hrušovan opozdí stavbu obchvatu

velikost textu:
5. října 2008  15:59
Původně tu měly v současnosti přejíždět těžké stroje a uhryzávat velké kusy povrchu. Místo nich však přišli lidé, kteří v zemi "hrabou" jen pomocí běžných nástrojů a opatrně hloubí podivné díry v jílovité půdě.
Jiří Kála s úlomky moravské malované keramiky z 4000 let před našim letopočtemfoto: Monika Tomášková, MF DNES

Jiří Kála s úlomky moravské malované keramiky z 4000 let před našim letopočtem

Povinný archeologický průzkum na místě budoucího obchvatu obce totiž odstartoval u Hrušovan u Brna archeologické vykopávky.

Pod římskými chatami se ukrývala doba bronzová
Odborníci na minulost ukrytou pod zeminou přišli terén obhlédnout před týdnem. "Nejprve jsme zjistili, že se v těch místech nejspíš nacházely chaty z římské doby, tedy asi z druhého až třetího století našeho letopočtu. Při průzkumu jsme zjistili, že osídlení bylo v těchto místech mnohem dříve," popsal Martin Geisler z Ústavu archeologické památkové péče v Brně.

Netrvalo dlouho a archeologům bylo jasné, že v půdě poblíž Hrušovan leží pozůstatky až z mladší doby kamenné. "Osídlení začalo přibližně v pátém tisíciletí před naším letopočtem, do této doby spadá kultura s moravskou malovanou keramikou. Našli jsme stopy červené a bílé barvy i zlomek plastiky, zřejmě z původní ženské sošky," popsal nejstarší pozůstatky Geisler.

V místech, kudy v budoucnu povede dlouho očekávaný obchvat Hrušovan našli odborníci také památky na obyvatele ze starší doby bronzové, tedy pozůstatky takzvané únětické kultury.

Pozůstatky nejstaršího osídlení však přebil nález z mladšího období. "Asi nejpřínosnější byl nález ze starší doby železné, takzvané horákovské kultury. Ta se objevovala v šestém až sedmém století před naším letopočtem. Velmi pravděpodobně se jedná o velmožský hrob. Takový byl v moravském prostředí nalezen teprve druhý," vysvětlil Geisler.

Podle archeologů byl hrob původně velmi bohatě vybavený, vykradači si jej však našli ještě v pravěku. I ze zbytků výbavy však dokáží odborníci poznat, že tělo velmože leželo na čtyřkolovém voze do něhož mohli být zapřaženi dva koně.

"I když postroje samotné se samozřejmě nedochovaly, našli jsme bronzové a železné zbytky postrojů, bronzové cvočky a nýtky s vybíjenými vzory. Ty pocházely z bohatě zdobeného postroje. Ze samotného těla zbyly pouze spodní končetiny. Proč, o tom se zatím můžeme jen dohadovat," dodal archeolog.

Nálezy půjdou do muzea a nastoupí bagry
Vše, co zem poblíž Hrušovan ukrývala poputuje po skončení průzkumu do muzea. "Postup výzkumu přizpůsobujeme potřebám stavby," dodal Geisler. Navzdory tomu se stavba obchvatu opozdí. A to nejméně o měsíc, který archeologové ke své práci potřebují.

Autoři:

 
 
 
 
 
 
                               
Jihomoravský + Brno (Brno)
Hrušovanská škola i školka ušetří za vytápění
18. ledna 2010 0:00
 
 
Hrušovany u Brna - Žáčkům hrušovanské základní školy je letošní zimu ve třídách tepleji. A ředitelství školy i školky ušetří peníze, které by vynaložili za topení.
Důvod? Celý objekt školních budov je totiž nově zateplen. „V rámci projektu jsme zateplili objekty základní školy a mateřské školy v Hrušovanech,“ uvedl starosta Hrušovan u Brna Miroslav Rožnovský.
Na budovách byly zatepleny střechy, obvodové pláště a vyměněna byla i okna. Cena za opravy převýšila osm a půl milionu korun. A velkou část zaplatila Evropská unie. Na financování se však podílela i hrušovanská radnice. „Obec na projekt vynaložila částku, která přesáhla jeden milion korun,“ sdělil starosta. Rekonstrukce budov začala v květnu loňského roku a byla dokončena na konci listopadu. „Zateplením školních budov se nám podařilo dosáhnout několika cílů - snížila se spotřeba energií a paliv, produkce emisí a náklady na vytápění,“ pochvaluje si starosta obce Miroslav Rožnovský.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Brno
Autor:
·         (bar)
 Vytvořeno službou WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek